Simona Halep scrie istorie

Simona Halep – Serena Williams a fost finala feminină de la Wimbledon 2019, un meci istoric și fabulos deopotrivă. 13 este un număr norocos pentru Simona Halep, pentru că data de 13 iulie intră în istoria sportului românesc. Simona Halep (locul 7 WTA) este prima româncă ce câștigă Grand Slamul londonez.

A fost o întâlnire între doi foști lideri mondiali, dar, în fapt, părea o confruntare între David și Goliat: Simona Halep avea o singură victorie în cele zece partide jucate până la acum contra celei mai titrate jucătoare din lume aflate încă în activitate. Și exact ca în legendă, „mica forță”, Simona Halep, a câștigat. O victorie cu atât mai merituoasă cu cât a fost și categorică: 6-2, 6-2 în nici o oră de joc contra marii Serena Williams.

Simona Halep a fost de departe cea mai bună jucătoare de la Wimbledon. Cu doar un set pierdut în cele şapte meciuri disputate la Londra (în fața Mihaelei Buzărnescu), a fost la un minut distanţă de cea mai rapidă victorie într-o finală a turneului din ultimii 35 de ani.  A fost a doua cea mai scurtă luptă pentru trofeu din istoria turneului feminin de la Wimbledon, din ultimii 35 de ani. Simona Halep a stabilit şi un record absolut pentru o finală feminină: doar TREI greşeli neforţate faţă de cele 26 ale Serenei în meciul care a durat doar 56 de minute.

Două finale pe iarbă are Simona, ambele câştigate. Precedentul succes a fost în 2013, la ‘s-Hertogenbosch, în faţa lui Kiki Bertens.

Simona Halep intră în posesia unui cec în valoare de aproape 3 milioane de dolari și ajunge la un total de 33 de milioane de dolari acumulați din tenis. Halep ocupă deja locul 5 în ierarhia premiilor din toate timpurile în tenis.

Primele gânduri ale Simonei Halep după marea victorie

„Sunt foarte sigură că a fost cel mai bun meci din carieră, sunt fericită pentru ce am realizat în aceste două săptămâni şi nu pot descrie ce simt după ce am câştigat Wimbledon. Este un sentiment destul de special”, a declarat Simona Halep la conferința de presă. Când a intrat în sală, a fost aplaudată de jurnaliști. „Acum simt că am câştigat turneul”, a comentat ea, cu umorul care nu a părăsit-o nicio clipă la întâlnirile cu presa de la acest turneu.